Historyczne kadry kina Słonko. Na tropie Hotelu Victoria

Drodzy Państwo!

Rozpoczynamy nowy cykl postów odkrywających kulisy historii Kinoteatru Słonko. Od dziś w każdy czwartek pod nazwą „Historyczne kadry kina Słonko” znajdziecie dawkę informacji zawierającą ciekawostki z działalności naszego kina.

Dziś, dzięki pomocy Pana Sebastiana Ignasiaka, dowiecie się jaki związek ma Hotel Victoria z dzisiejszym kinem.

W budynku, w którym obecnie znajduje się Kinoteatr Słonko w okresie zaborów mieścił się Hotel Victoria. Na jego sali odbywały się spotkania polskich organizacji społecznych. Urządzano tam również wiece. W 1904 roku zorganizowano tam zebranie Kółka Rolniczego, na którym podjęto decyzję o założeniu Spółdzielni „Rolnik”. Gdy w 1906 roku wprowadzono naukę religii w języku niemieckim w Hotelu Victoria zwołano wiec obywateli. Pod koniec grudnia 1918 roku odbyła się tam narada polskich konspiratorów, na której zapadła decyzja o rozpoczęciu przygotowań do powstania w Śremie.

Zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają stare zdjęcia, pamiątki lub niecodzienne wspomnienia związane z naszym kinem o kontakt mailowy (info@kinoteatrslonko.pl) lub telefoniczny (691-688-054 lub 533-960-511).

Zebrane materiały posłużą nam do stworzenia kroniki Kinoteatru Słonko.

fot. Wiadomości Śremskie

Skip to content