Historyczne kadry kina Słonko. Stanisław Skotarczak – pierwszy kinooperator

W dzisiejszej odsłonie naszego cyklu przedstawiamy Państwu postać bardzo ważną. Osobę, bez której kino nie mogłoby funkcjonować. Człowieka, którego na co dzień nie widać, a spełnia niezmiernie istotną rolę. Jest nim Stanisław Skotarczak -pierwszy śremski kinooperator.

Stanisław Skotarczak urodził się 30 stycznia 1909 r. w rodzinie rodowitych śremian (Stanisław i Maria z domu Domin). Tu również zdobył zawód elektryka. Od 1925 roku pracował w zakładach Wojciecha Szymańskiego. Rok później ukończył kurs kinooperatorów w poznańskim kinie Apollo, by do emerytury pracować w śremskim kinie. Na początku roku 1927 zdobył zawodowe prawo jazdy i wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wnętrze kinooperatorki kina Apollo. Tutaj swój kurs na kinooperatora robił Skotarczak (zdjęcie poglądowe).

W 1939 roku Skotarczak wstąpił w związek małżeński z Anną Szymańską. Małżeństwo zamieszkało na poddaszu budynku przy ulicy Poznańskiej 4. W sierpniu powołano go do służby wojskowej. Podczas wojny brał udział w kampanii wrześniowej oraz w bitwie nad Bzurą, gdzie został pojmany. Do Śremu wrócił w październiku tego samego roku, gdzie przymusowo został wcielony jako zastępca dowódcy oddziału pożarniczego „Flichtfeuerwehr zu Schrimm”.

Zarząd OSP Śrem

Całe jego życie było nierozerwalnie związane z kinem i strażą pożarną. W latach 60 i 70 był radnym w Miejskiej Radzie Narodowej w Śremie i członkiem Komisji Ładu i Porządku Publicznego. 6 kwietnia 1964 roku został prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej. Podczas jego prezesury zorganizowano 100-lecie istnienia tej organizacji.

W tamtych czasach praca kinooperatora nie należała do łatwych. Filmy dostarczane były koleją w wielkich, metalowych i bardzo ciężkich skrzyniach, po które pracownicy kina jeździli na dworzec kolejowy. Do zadań Stanisława Skotarczaka należał m. in. transport skrzyń na wózkach do miejsca przeznaczenia (kinooperatorki), a także sklejanie i montaż taśm filmowych.

Skotarczak dorabiał także jako elektryk w DPS w Psarskim. Zmarł 14 stycznia 1978 roku i został pochowany na tutejszym cmentarzu farnym.

Źródła:

Wikipedia

Fotopolska.pl

Słownik Biograficzny Śremu po redakcją Danuty Płygawko i Adama Podsiadłego (rok 2008)

Prywatne archiwum prawnuka Stanisława Skotarczaka, Krystiana Skotarczaka

Bardzo dziękujemy Panu Krystianowi Skotarczakowi, prawnukowi Stanisława Skotarczaka.

Skip to content