Robert Kasprzycki

Robert Kasprzycki – polski poeta, pieśniarz, wokalista, muzyk i kompozytor, a także tłumacz, felietonista, recenzent (literacki i muzyczny), autor tekstów kabaretowych. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Akademii Fonograficznej ZPAV, oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.

Urodził się 21 września 1969 w Śremie. W wieku 11 lat przeniósł się wraz z rodzicami do podkrakowskich Myślenic, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią. Tam także debiutował jako wykonawca piosenki poetyckiej i gitarzysta lokalnych formacji rockowych. W 1989 roku rozpoczął studia polonistyczne w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, które ukończył w roku 1994, a następnie rozpoczął studia doktoranckie, które przerwał w roku 1997, kiedy to wydał debiutancką płytę „Niebo do wynajęcia”. Debiutancki album był skarbnicą piosenek, z których część trafiła do śpiewników, część zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej.

Po długiej przerwie, będącej w istocie nieustającą trasą koncertową, jesienią 2006 ukazał się drugi album artysty – „Światopodgląd” . Premiera wydawnictwa odbyła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia – tam zresztą, w Radiowej Trójce, usłyszeć można muzyka najczęściej.

Kolejne wydawnictwo ukazało się jesienią 2007 roku nakładem Polskiego Radia Kraków. Były to „Piosenki i Nie” – wielopak wielofunkcyjny, będący zarazem tomikiem wierszy, śpiewnikiem oraz okładką płyty stanowiącej zapis koncertu zagranego w studio krakowskiego Radia.

Póki co dyskografię Roberta Kasprzyckiego zamyka, wydany w 2014 roku album „Cztery” – pełny świetnie zagranych i zaśpiewanych piosenek „dla dorosłych”. Na płycie Kasprzycki po raz kolejny udowodnił, że potrafi czytać wiersze i między wierszami, że potrafi pisać gęsto i ciemno, lekko i śpiewnie.

Kasprzycki dał się także poznać jako autor tekstów w wersji „dla Przyjaciół”: Janusza Radka, Michała Łanuszki, Marka Dyjaka, jak i dla Artystów Piwnicy Pod Baranami: Jacka Wójcickiego, Szymona Zychowicza, Doroty Ślęzak czy Ewy Wnuk.  

W Śremie gościliśmy artystę kilkukrotnie – w Kinoteatrze Słonko, na plaży miejskiej czy w Hali Bazar,gdzie wystąpił podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong.

Pod poniższym linkiem wysłuchać można utworu „Rozmarynowa”, który był jednym z singli promujących płytę „Cztery”:

Zachęcamy także do sprawdzenia, polubienia, obserwowania, oraz zasubskrybowania profili artysty:

YT: https://www.youtube.com/channel/UCLXUmwtE0JiN6rifeSsoi5A

FB: https://www.facebook.com/RobertKasprzyckiBand/

IG: https://www.instagram.com/robert_kasprzycki_music/

SPOTIFY: https://open.spotify.com/artist/39u4iwcYjJZRxKHE1LDHP6

TIDAL: https://tidal.com/browse/artist/3514055

AppleMusic: https://music.apple.com/lu/artist/robert-kasprzycki/80716273

WWW: http://kasprzycki.pl/

Do usłyszenia!

Skip to content