Na tropie kina objazdowego

Wszystkich miłośników naszego cyklu „Historyczne kadry kina Słonko” zapraszamy na kolejną jego odsłonę. Tym razem opowiemy Wam o kinie objazdowym, które cieszy się dużą popularnością do dzisiaj, zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Idea kina objazdowego miała swoje początki wraz z powstaniem kinematografii (około roku 1895). Natomiast na początku kolejnego stulecia powstał zawód przedsiębiorcy kinowego. Filmy były wyświetlane na zapleczach sklepowych, jarmarkach, czy w namiotach cyrkowych. W Polsce kina objazdowe zaczęły powstawać pod koniec II wojny światowej, a swój rozkwit przeżyły w latach 60 i 70 XX wieku.

Równolegle z powstaniem kina stacjonarnego w naszym mieście, rozpoczęło swoją działalność kino objazdowe pod nazwą „Kino ruchome 29”. Pierwsza kadra „objazdówki” to m.in. p. Bogdan Hołderny i p. Tadeusz Dutkiewicz. Dystrybutorem filmów było Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów w Poznaniu.

Początkowo na tereny wiejskie jeżdżono końmi zaprzężonymi w wóz drabiniasty, na którym przewożono sprzęt kinowy oraz agregat prądotwórczy IFA, gdyż w wielu miejscach nie było jeszcze prądu. Pózniej konie zostały zastąpione samochodem marki LUBLIN, a także NYSA 501 (zdjęcie 1) i 521 (zdjęcie 2).

Na stałym wyposażeniu samochodu znajdował się także projektor AP14 na 16mm taśmie i płócienny ekran. Repertuar tego typu kina składał się z trzech do pięciu filmów i był przewidziany na cały miesiąc.

Projektor AP14

Kino objazdowe funkcjonowało przez cały rok. W godzinach porannych z jego usług korzystały szkoły i przedszkola, wieczorami odbywały się seanse dla dorosłych. Natomiast w wakacje objeżdżano różnego typu ośrodki wczasowe, świetlice, czy imprezy kulturalne (np. Zaniemyskie Bitwy Morskie). Wyjątkiem było kino usytuowane w baraku przy Ośrodku Wczasowym w Błażejewku, gdzie przez cały okres letni ustawione były krzesła i sprzęt.

Pracownicy „objazdówki” telefonicznie pozyskiwali widownię, dzwoniąc po instytucjach edukacyjnych tak często, że numery telefonów znali na pamięć. Repertuar i plakaty do miejsc docelowych wysyłano Pocztą Polską. Do zadań kierownika należała sprzedaż biletów oraz sporządzanie raportów kasowych niezależnych od kina stacjonarnego.

Kadra „objazdówki” pracowała bez przerwy w każdym miesiącu przez 27 dni, także w soboty i niedziele. Natomiast kolejne dni (od 28 każdego miesiąca) miała wolne. Kino objazdowe w Śremie funkcjonowało na taką skalę do 1990 roku. Później już nigdy nie działało w takim wymiarze i nie miało osobnego kierownika.

Materiał powstał na podstawie wspomnień Zdzisława Ruskowiaka, Jana Ruskowiaka i Piotra Worsztynowicza.

Źródło zdjęć:

Zdjęcie główne: archiwum Śremskiego Ośrodka Kultury

Zdjęcie 1: http://www.czarprlu.pl/wp-content/gallery/nasze-pojazdy-nysa-501/nysad.jpg

Zdjęcie 2: http://kmm1.home.pl/galerie/samochody/nyska-ziel/a21.jpg

Zdjęcie 3: https://archiwum.allegro.pl/oferta/projektor-16mm-lzk-ap14-ap-14-sprawny-zestaw-1965r-i8527253739.htm

Skip to content