Ruskowiak i Worsztynowicz – kierownicy kina objazdowego

W poprzedniej odsłonie naszego cyklu przedstawiliśmy Państwu zarys funkcjonowania „Kina ruchomego 29”. Jednakże bez ludzi instytucja ta nie miałaby racji bytu. To właśnie ludzie tworzą miejsca i niepowtarzalną atmosferę. Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować osoby, bez których „objazdówka” nie mogłaby funkcjonować.

Jan Ruskowiak

Pierwszym z nich jest Jan Ruskowiak urodzony 17.02.1952 roku w Kościanie. Przygodę z kinem rozpoczął w 1971 roku, gdy jako młody chłopak został przyjęty w charakterze pomocnika kinooperatora. Po kursach zawodowych w kinie „Polonia” we Wrocławiu zdobył uprawnienia kinooperatora i awansował. W niedługim czasie został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Śremie. Nawet to nie zdołało przerwać jego przygody z kinem, gdyż dzięki wcześniej zdobytym umiejętnościom wyświetlał filmy w „Kinie klubowym”.

Po wyjściu do „cywila” został kierownikiem „Kina ruchomego 29” i wzorowo sprawował swoje obowiązki przez kolejne 8 lat. W kwietniu 1978 roku ukończył Technikum Zaoczne Kinematografii w Poznaniu. Zdobyte dzięki temu najwyższe uprawnienia pozwoliły mu awansować na głównego kinooperatora. Podczas wyjazdów „objazdówki” Pan Jan poznał swoją obecną żonę.

Praca pochłaniała bardzo dużo czasu – wyjazdy zajmowały całe dnie. Dodatkowo 2-3 razy w tygodniu wyświetlał DKF w kinie „Klubu Odlewnika” oraz pełnił zastępstwa w podległych placówkach.

W 1985 roku Jan Ruskowiak zwolnił się, a jego miejsce objął Piotr Worsztynowicz.

Piotr Worsztynowicz

Pan Piotr Worsztynowicz urodził się 04.04.1960 roku w Śremie. Jego praca w kinie, podobnie jak w przypadku Pana Ruskowiaka została przerwana obowiązkiem odbycia służby wojskowej w Śremie.

Mentorem Pana Worsztynowicza w Słonku był kierowca, Bolesław Głowiński. Jego elegancka powierzchowność była zupełnym przeciwieństwem stylu Pana Piotra. Było to niejednokrotnie przyczyną zabawnych sytuacji, gdyż ludzie często myśleli, że to właśnie elegancko ubrany w garnitur kierowca jest kierownikiem kina.

Pan Piotr bardzo lubił swoją pracę. Spędzał tam całe dnie, aż do późnych godzin nocnych. Traktował ją jako nieustanną przygodę. Z uśmiechem na twarzy wspomina lato podczas, którego w Ośrodku Wczasowym w Błociszewie wyświetlano film „Wierna żona”. Klientela wielokrotnie prosiła wtedy o „cofnięcie aktu miłosnego”. Scena ta w tamtych czasach była nie lada sensacją. Wspomina również znienawidzoną przez dzieci bajkę „Muminki”.

W roku 1986 Piotr Worsztynowicz zawarł związek małżeński i zakończył swoją karierę w kinie.

Obecnie Pan Jan przebywa na emeryturze, a Pan Piotr jest nadal czynny zawodowo. Obaj mężczyźni bardzo mile wspominają pracę w śremskim kinie.

Bibliografia:

  • wspomnienia Jana Ruskowiaka i Piotra Worsztynowicza

Źródło zdjęć:

  • Śremski Ośrodek Kultury
  • archiwum prywatne Jana Ruskowiaka
Skip to content