W poprzedniej odsłonie naszego cyklu przedstawiliśmy Państwu zarys funkcjonowania „Kina ruchomego 29”. Jednakże bez ludzi instytucja ta nie miałaby racji bytu. To właśnie ludzie tworzą miejsca i niepowtarzalną atmosferę. Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować osoby, bez których „objazdówka” nie mogłaby funkcjonować.

Pierwszym z nich jest Jan Ruskowiak urodzony 17.02.1952 roku w Kościanie. Przygodę z kinem rozpoczął w 1971 roku, gdy jako młody chłopak został przyjęty w charakterze pomocnika kinooperatora. Po kursach zawodowych w kinie „Polonia” we Wrocławiu zdobył uprawnienia kinooperatora i awansował. W niedługim czasie został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Śremie. Nawet to nie zdołało przerwać jego przygody z kinem, gdyż dzięki wcześniej zdobytym umiejętnościom wyświetlał filmy w „Kinie klubowym”.
Po wyjściu do „cywila” został kierownikiem „Kina ruchomego 29” i wzorowo sprawował swoje obowiązki przez kolejne 8 lat. W kwietniu 1978 roku ukończył Technikum Zaoczne Kinematografii w Poznaniu. Zdobyte dzięki temu najwyższe uprawnienia pozwoliły mu awansować na głównego kinooperatora. Podczas wyjazdów „objazdówki” Pan Jan poznał swoją obecną żonę.
Praca pochłaniała bardzo dużo czasu – wyjazdy zajmowały całe dnie. Dodatkowo 2-3 razy w tygodniu wyświetlał DKF w kinie „Klubu Odlewnika” oraz pełnił zastępstwa w podległych placówkach.
W 1985 roku Jan Ruskowiak zwolnił się, a jego miejsce objął Piotr Worsztynowicz.

Pan Piotr Worsztynowicz urodził się 04.04.1960 roku w Śremie. Jego praca w kinie, podobnie jak w przypadku Pana Ruskowiaka została przerwana obowiązkiem odbycia służby wojskowej w Śremie.
Mentorem Pana Worsztynowicza w Słonku był kierowca, Bolesław Głowiński. Jego elegancka powierzchowność była zupełnym przeciwieństwem stylu Pana Piotra. Było to niejednokrotnie przyczyną zabawnych sytuacji, gdyż ludzie często myśleli, że to właśnie elegancko ubrany w garnitur kierowca jest kierownikiem kina.
Pan Piotr bardzo lubił swoją pracę. Spędzał tam całe dnie, aż do późnych godzin nocnych. Traktował ją jako nieustanną przygodę. Z uśmiechem na twarzy wspomina lato podczas, którego w Ośrodku Wczasowym w Błociszewie wyświetlano film „Wierna żona”. Klientela wielokrotnie prosiła wtedy o „cofnięcie aktu miłosnego”. Scena ta w tamtych czasach była nie lada sensacją. Wspomina również znienawidzoną przez dzieci bajkę „Muminki”.
W roku 1986 Piotr Worsztynowicz zawarł związek małżeński i zakończył swoją karierę w kinie.
Obecnie Pan Jan przebywa na emeryturze, a Pan Piotr jest nadal czynny zawodowo. Obaj mężczyźni bardzo mile wspominają pracę w śremskim kinie.
Bibliografia:
- wspomnienia Jana Ruskowiaka i Piotra Worsztynowicza
Źródło zdjęć:
- Śremski Ośrodek Kultury
- archiwum prywatne Jana Ruskowiaka
Jan Ruskowiak Piotr Worsztynowicz Piotr Worsztynowicz i Jan Ruskowiak w „Kinoteatr Słonko” Śrem Szkolenie Kinooperatorów -Wrocław 1972 rok Świadectwo ukończenia kursu operatorów kinowych – Wrocław Świadectwo ukończenia technikum o specjalności kinotechnik (Ruskowiak) Zezwolenie na obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów (Ruskowiak) Legitymacja kierownika kina (Ruskowiak) Legitymacja pomocnika kinooperatora (Ruskowiak)