HiHpCrew

HiHpCrew – śremski zespół rapowy, którego skład z uwagi na swój staż ulegał kilkukrotnie zmianom. Od momentu założenia składu w 2002 r. przez dwójkę nieletnich jeszcze przyjaciół (Karaś, Kukol), aż po dziś dzień, nazwa składu nie uległa zmianie. Warto o tym wspomnieć, ponieważ tym sposobem grupa HiHpCrew (a w tamtych latach HiHpEkipa) stała się jedną z nielicznych; o ile nie jedyną w Śremie; ekipą rapową która mimo upływu tylu lat nadal istnieje jako zespół przyjaciół zaangażowanych w budowę kultury muzycznej w naszym mieście.

Swoje początki zespół poświęcał na rozwój własnego stylu, techniki rymowania, biorąc za przykłady przodujące wówczas wartości przenoszone w tym gatunku muzycznym, do których należały w szczególności prawdziwość i szczerość. Brak nagrań nie wynikał jednak z wyboru grupy, a głównie z braku możliwości sporządzenia nagrań. Patrząc z perspektywy czasu, był to odpowiedni okres na to by zbudować w ówczesnych uczestnikach zespołu olbrzymi apetyt i determinację, które musiały finalnie znaleźć ujście w pierwszych nagraniach.

Pierwsze oficjalne ślady reprezentantów HiHpCrew zarejestrowano dopiero po podjęciu współpracy z ekipą ze starego miasta, na czele której stał Ceha. Współpraca zaowocowała wieloma wspólnymi projektami w postaci GZR (Grupa Zjednoczona Rapem) oraz NPG Familia, w ramach których powstawały wspólne utwory, a finalnie mixtape.

Tym sposobem powstały również pierwsze debiutanckie pełne nielegale takie jak: Karaś – „Jazz.Esencja”. czy El Porotti – „Dwie Twarze”. Po zakończeniu solowych projektów, przejście obydwóch raperów oraz zaangażowanie reszty członków zespołu do stworzenia wspólnego krążka było już tylko kwestią czasu. Ten czas nastąpił w 2012 r. w postaci albumu HiHp – „Z wiarą na lepsze dni”. Materiał z uwagi na swój mocno podziemny charakter oraz nacisk na zasady, na których zespół powstał, pozwolił ekipie spełnić część marzeń i zagrać przed częścią swoich autorytetów, czy też doznać uczucia prawdziwych scen. Album w ocenie samych twórców jest jednym z największych ich sukcesów i znaczącym motywatorem popychającym członków do kolejnych produkcji.

W tym samym roku wszyscy z członków składu udzielili się również w ramach projektu Zjednoczony Śrem. Na krążku za którego realizację odpowiedzialne było głównie PWO Records, znalazło się 18 utworów stworzonych przez różne grupy rapowe/raperów powiązanych lub mieszkających w Śremie.

Następnie członkowie HiHp skupili się na kolejnych mniejszych już osobowo projektach – tworząc płyty nadal w ramach załogi HiHpCrew i pod tym szyldem. Wśród cenniejszych wydań znajduje się na pewno Karaś/Balcer – „Klasycznie” z z 2013 r. Materiał choć w założeniu duetu przełamywał tę zasadę dzieląc płytę na utwory solowe Balcera oraz Karasia. Wszystko po to by na końcu podsumować całość wspólnym utworem.

W 2013 r. wypuszczono również krążek pt. „Spirala Fibonacciego” zespołu Fitzpatrick Saint’s, częścią którego był Karaś. Materiał jest istną synergią rock’a, punk’u i rapu, co w skrócie sami twórcy zwykli nazywać rap’n’roll.

W roku 2014 z kolei, Włodek i Wojtas uraczyli słuchaczy zupełnie innym brzmieniem w postaci krążka „RapToRóbTo”. Produkcja miała zdecydowanie szerszy pogląd na twórczość, dlatego wśród utworów znaleźć można: od nostalgicznych kawałków – „Non Omnis Moriar” po stricte klubowe jak „TrapToRóbTo”. Artyści kontynuowali w ramach obu płyt koncerty łącząc te wszystkie utwory w jedno wydarzenie.

Okres opisanej powyżej intensywnej pracy odbił się czasem postoju w publikowaniu materiałów. W dużej mierze za sprawą powrotu do pracy nad drugą wspólną płytą HiHpCrew. Z doświadczenia po poprzednim wspólnym materiale, było sprawą oczywistą, że zespół postawi na jakość, a nie ilość. Tak też się stało, dlatego album pt. „Nowe dni ze stara wiarą” z 2017 r., poza nawiązaniem tytularnym do poprzedniego krążka w rzeczy samej jest jego kontynuacją. Ponownie napchany jest po brzegi treścią prawdziwą i szczerą. Wśród utworów znajdujących się na płycie warto wyróżnić kolaborację dwóch składów tj. HiHpCrew i Hajmat pt. „Street View”. Mimo, iż artyści obu zespołów poza łączeniem wspólnej pasji do muzyki, powiązani są również bliskimi relacjami i uczestniczą nawzajem w swoich projektach. To wyżej wymieniony „Street View” jest jedynym kawałkiem łączącym artystów na jednym bicie.

Obecnie wszyscy członkowie nadal tworzą HiHpCrew, ale skupieni są głównie na własnych rodzinach. Znajdując od czasu do czasu chwilę na publikacje sporadycznych utworów. Na tą chwilę jedynie Karaś potwierdza, iż pracuje nad solowym albumem na kształt „Jazz.Esenecji”. Dosłownie kilka dni temu mieliśmy okazję widzieć zapowiedź jego nowego klipu do utworu pt. „Zew”, którego premiera odbyć ma się wkrótce.

HiHpCrew to pełnoletni gracz na Śremskiej rapowej scenie. Kto wie – może za jakiś czas usłyszymy np. „HiHpCrew – Z wiarą, że tu”.

Pod poniższym linkiem wysłuchać można utworu „Droga”, który pochodzi ze wspomnianej wyżej płyty ” Nowe dni ze stara wiarą” :

Zachęcamy także do sprawdzenia, polubienia, obserwowania, oraz zasubskrybowania profili HiHpCrew:

YT: https://www.youtube.com/channel/UCFIP4UfA_RbZJLvKytHxI5w

FB HiHp Crew: https://www.facebook.com/HiHpCrew/

FB Karaś: https://www.facebook.com/Kara%C5%9B-HiHpCrew-234542743276562/

Do usłyszenia!

Skip to content