Kinowe LOVE STORY – państwo Faleccy

W dzisiejszym wydaniu naszego cyklu „Historyczne kadry kina Słonko” przedstawiamy wyjątkową parę, która przez lata była nierozerwalnie związaną z kinem. Dwoje wyjątkowych ludzi połączonych ze sobą zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Mimo, iż ta miłość nie miała swego początku w kinie, to właśnie tutaj kwitła przez lata.

Joanna (z domu Koralewska) urodziła się 3 kwietnia 1930 roku w Nochowie. Przez pewien czas mieszkała u swojej cioci we Wrocławiu, gdzie podjęła zatrudnienie w gabinecie stomatologicznym w charakterze asystentki.

Stanisław Falecki

Stanisław Falecki urodzony 17 czerwca 1928 w Denkowie (powiat Opatów). W czasie wojny w 1944 roku wstąpił do Armii Krajowej i był podporucznikiem (pseudonim „Gałązka”). Dwukrotnie został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, a po odzyskaniu wolności wyjechał do Wrocławia.

Drogi tych dwojga zeszły się podczas zabawy tanecznej w małej miejscowości o nazwie Psie Pole. Właśnie podczas tej potańcówki Joanna i Stanisław zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Po bardzo krótkim czasie wzięli ślub. Niestety zbyt długo nie było im dane cieszyć się swoim szczęściem, gdyż dwa tygodnie po zaślubinach Stanisław dostał wezwanie do wojska. Został wcielony do III Batalionu Górniczego i pracował w kopalni. Po wyjściu do cywila razem z żoną przez rok mieszkali w leśniczówce w Kieleckiem. Jednak Pani Joanna z całego serca pragnęła powrócić w swoje rodzinne strony. Dlatego też wkrótce przenieśli się do Śremu. W roku 1953 Pan Stanisław rozpoczął pracę w wydziale kultury. Następnie od 1 sierpnia 1976 roku został zatrudniony w śremskim Słonku na stanowisku kierownika.

Legitymacja członka związku zawodowego pracowników kultury i sztuki

Pani Joanna natomiast przygodę z kinem zaczęła 1 kwietnia 1976 roku. Kino było dla Państwa Faleckich drugim domem. Oboje bardzo kochali swoją pracę. Przez dwa lata spędzali tutaj każdy dzień. W 1978 roku Pan Stanisław został mianowany dyrektorem Śremskiego Ośrodka Kultury. Natomiast Pani Joanna pracowała w kinie aż do emerytury, która zbiegła się z likwidacją kina w roku 1990.

Podczas gdy mąż rozwijał się zawodowo w Śremskim Ośrodku Kultury, Pani Joanna (dotychczas bileterka) postanowiła spróbować swoich sił w fachu kinooperatora. Po odbyciu kursów zawodowych i zdaniu egzaminów została pierwszą, i jak do tej pory jedyną kobietą kinooperatorem w śremskim kinie Słonko.

Pan Stanisław zmarł w 2004 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym. Natomiast mająca w tej chwili 91 lat Joanna Falecka bardzo dobrze wspomina czasy pracy w kinie. Mówi, że gdyby ktoś zaproponował jej wznowienie swoich obowiązków, to wróciłaby choćby do pracy choćby dziś.

Bibliografia:

  • wspomnienia Joanny Faleckiej

Źródło zdjęć:

  • prywatne archiwum Joanny Faleckiej

Skip to content