Rok pracy w kinie zmienił całe jej życie

W dzisiejszej odsłonie historycznych wspomnień przedstawimy Państwu postać kasjerki, która pracowała w kinie tylko rok. Jednak czas tutaj spędzony ukierunkował jej dalsze losy.

Pani Małgorzata Rozmiarek (z domu Wojna) urodziła się 6 grudnia 1961 roku w Śremie. W wieku dziewiętnastu lat podjęła pracę w kinie na zastępstwo pani Danuty Suski, która przebywała na urlopie macierzyńskim. Osobą przyjmującą naszą bohaterkę do pracy była wieloletnia kierowniczka pani Iwona Stawińska.

Atmosfera w nowym miejscu pracy była bardzo rodzinna. Pracowali tutaj wówczas bracia Andrzej i Czesław Rozmiarek. Obaj panowie pełnili wówczas funkcje kinooperatorów. Pochodzili ze starej części Śremu i cieszyli się ogromną sympatią zarówno w szerokim gronie znajomych, jak i współpracowników.

Pan Andrzej Rozmiarek był zaprzyjaźniony z całą ekipą kina. Pani Małgorzata również bardzo go polubiła. Spędzali razem niemalże całe dnie. Jeździli wspólnie na stację kolejową po filmy. Pani Małgorzata towarzyszyła mu także podczas wyświetlania produkcji w „objazdówce”.

Kino funkcjonowało wówczas rewelacyjnie. Bilety na seanse sprzedawały się tak dobrze, że czasami brakowało miejsc siedzących. Sprzedawano wówczas także miejsca stojące. Październik był miesiącem kina radzieckiego. Przez cały ten okres o godzinie 17 wyświetlano tylko filmy tej produkcji.

Pani Małgorzata Rozmiarek pracowała w kinie przez rok

Podczas pracy pani Małgosi poranki niedzielne dla dzieci zostały przeniesione z godziny 11 na 15. Dzięki temu mogła ona w ten dzień pracować ciągiem, a nie jak poprzednio dwa razy dziennie otwierać i zamykać kasę.

Dni mijały, a pani Małgosia i pan Andrzej coraz bardziej się do siebie zbliżali nie tylko na stopie zawodowej. Zakochali się w sobie.

W czerwcu 1981 roku czas pracy na zastępstwie dla naszej bohaterki zakończył się. Wówczas podjęła ona naukę w studium pielęgniarskim. Pan Andrzej nadal pracował w kinie.

W roku 1982 kinowa para stanęła na ślubnym kobiercu. W kolejnych latach doczekała się trójki dzieci.

Pani Małgosia w chwili obecnej pracuje jako pielęgniarka. Jest ciepłą i serdeczną osobą. Mimo upływu lat bardzo dobrze wspomina czasy pracy w śremskim kinie.

Materiał powstał na podstawie wspomnień Pani Małgorzaty Rozmiarek.

Źródło zdjęć: Śremski Ośrodek Kultury

Skip to content