Dyskusyjny Klub Filmowy „Odlewnik”

Dyskusyjny Klub Filmowy „Odlewnik” powstał na przełomie lat 1975 -1976 przy Odlewni Żeliwa w Śremie.

Na początku jego działalności filmy były wyświetlane 1-3 razy w miesiącu. Jednak z czasem seanse zaczęły przyciąga coraz większe rzesze fanów tych wieczorów filmowych.

Klub doczekał się swojego zarządu. Na jego czele stanął Roman Michalczyk. Jego członkami byli: Eugeniusz Ferster, Antonina Królikowska, Teresa Górska, Andrzej Mrozek i Bogumił Marek. W latach swojej świetności Klub zrzeszał około 300 stałych członków.

Filmy były „rezerwowane” w Okręgowym Przedsiębiorstwie Rozpowszechniania Filmów w Poznaniu. Zajmował się tym Bogumił Marek a po jego odejściu (około roku 1989) Andrzej Matras.

Najdłuższym, jak do tej pory filmem wyświetlanym podczas DKF był czterogodzinny obraz z 1984 roku pod tytułem „Dawno temu w Ameryce” w reżyserii Sergio Leone.

Dużym zainteresowaniem kinomaniaków cieszyły się filmy dla młodzieży szkolnej „Literatura na ekranie”, przegląd filmów dalekowschodnich oraz maratony filmowe. Przed każdym seansem prowadzono prelekcje, a po nich odbywała się dyskusja na temat obejrzanego filmu.

W DKF „Odlewnik” zastosowano innowacyjny program tzw. projekcji cyklicznych. Przez jeden miesiąc wyświetlano filmy dla młodzieży. Przez kolejny dla miłośników obrazów z Dalekiego Wschodu. Zamiennie, co miesiąc każda grupa odbiorców mogła znaleźć dla siebie coś interesującego.

Nowatorskim przedsięwzięciem było również „wyjazdowe” oglądanie filmów na wideo. Sprzętem tym dysponował wówczas Ośrodek Wczasowy w Ostrowiecznie.

Rok 1989 przyniósł nie tylko zmiany polityczne, ale również zmiany w świecie filmu. Większość zakładów pozbywała się ze swoich struktur przedsięwzięć kulturalnych. Z czasem również śremski Dyskusyjny Klub Filmowy zamknął swoją działalność.

Bibliografia:

  • blog „Śrem i okolice” Andrzej Matras
  • „Kurier Śremski” – 1984 rok
  • fot. internet
  • plakatownia. pl
Skip to content