Góry w Śremie. III Wieczór z Filmem Górskim

Serdecznie zapraszamy na III przegląd filmów o tematyce górskiej, który odbędzie się w dniu 25 listopada o godz. 18:00 w Kinoteatrze Słonko. Będzie to nie lada gratka dla fanów zdobywania szczytów, których jak wiemy w Śremie mamy całkiem sporo. Kolejny Wieczór z Filmem Górskim został zorganizowany w ramach Lądek Film Tour i we współpracy z Festiwalem Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.

Wyświetlimy dla Was cztery filmy:

1. LOVED BY ALL: THE STORY OF APA SHERPA

Wiosną każdego roku Mount Everest przyciąga ludzi z całego świata. W jego cieniu żyją Szerpowie, twardzi i niezwykle religijni ludzie. Pomimo pieniędzy napływających w ich rejon w związku z wyprawami na najwyższy szczyt świata, Szerpowie nadal żyją skromnie i ubogo, bez dostępu do edukacji. Apa Sherpa, chłopak pochodzący z regionu Khumbu, wszedł na Everest 21 razy. Pracę tragarza w górach wysokich rozpoczął w wieku 12 lat. Podobnie jak wielu innych Szerpów, zostawiał rodzinę na całe miesiące, ryzykując życiem, wnosząc na górę ciężki sprzęt wyprawowy. Jako założyciel Apa Sherpa Foundation, pragnie on stworzyć dla swoich ludzi inną przyszłość. Jak mówi Apa: „Bez edukacji nie mamy żadnego wyboru”.

reżyseria: Eric Crosland, prod. Kanada 2018, czas: 14 min

2. THIS MOUNTAIN LIFE

Zachwyt, który wywołują w nas górskie krajobrazy, jest sprawą uniwersalną, jednak ludzie rzadko zapuszczają się w prawdziwie dziką naturę. Martina wraz z 60-letnią mamą Tanią wyruszają na 6-miesięczną wyprawę przez zdradliwe Góry Nadbrzeżne Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Trasa ta nie została nigdy wcześniej pokonana przez zespół dwuosobowy. W przygodę Martiny i Tanii wplecione są niezwykłe portrety osób, będących uosobieniem wytrwałości i pasji. Wspinacz, chłopak uratowany z lawiny, zakonnica-narciarka czy śnieżny artysta są postaciami zarówno urzekającymi, jak i bardzo inspirującymi.

reżyseria: Grant Baldwin, prod. Kanada 2018, czas: 78 min.

3. MOUNTAIN OF THE CRYSTAL DIGGERS

Czterech przyjaciół z Chamonix. Każdy ma inna pracę, jednak co roku spotykają się by ruszyć razem na poszukiwanie kryształów. Oznacza to całe dnie i tygodnie spędzone z plecakiem wysoko w górach, z dala od utartych szlaków, z lornetkami służącymi do poszukiwania w skale pustek wypełnionych kryształami. Takie właśnie miejsce udało się znaleźć Georgesowi, Joelowi, Olivierowi i Martialowi. To wyjątkowe odkrycie, być może jedyne takie w dolinie Chamonix. Film opowiada właśnie o nim i o wysiłkach włożonych w pokonywanie trudności, jakie góry stawiają przed każdym, kto w swojej naiwności wierzy, że uda mu się je pokonać. Poza tym, a może przede wszystkim, to opowieść o przyjaźni między ludźmi w górach. W czasach bicia rekordów na Evereście „The Mountain of the Crystal Diggers” ukazuje inny sposób obcowania z górami, na które patrzymy, których słuchamy, którymi się dzielimy…

reżyseria: Pierre Cadot, prod. Francja 2017, czas: 34 min.

4. LEGENDA KLIMKA

„To nie powinno być tylko kwitowane stwierdzeniem, że coś takiego istnieje. Wypada zapytać, ile pracy zostało w to włożone, kto to zrobił, jak to zbudował, czy to skonstruował koncern, który zatrudnia dwa tysiące osób, czy to wykonał jeden człowiek z trzeba pomagierami”. „Legenda Klimka” to dokument o działaniach Wojciecha Nietykszy, skromnego konstruktora pierwszych radiotelefonów używanych przez ratowników w polskich górach. To przez radiotelefony Klimek padły słowa o pierwszym zdobyciu Mount Everest zimą przez Polaków. Historia opowiedziana przez wnuczkę Wojciecha Nietykszy.

reżyseria: Julia Kaczorowska, prod. Polska 2018, czas: 42 min.

Koszt karnetu to 30 złotych.

Zakupu można dokonać w kasie kina oraz poprzez serwis Bilety24 pod linkiem: https://www.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/kaid/1534#overall

Skip to content