Spotkania z podróżnikami

SPOTKANIA Z PODRÓŻNIKAM – to nowa, cykliczna propozycja Śremskiego Ośrodka Kultury na ciekawe spędzenie przez Państwa czwartkowych wieczorów.

Starannie dobrani prelegenci wspierając się autorskimi fotografiami i filmami opowiadać będą o swoich przygodach. Efektem takich spotkań, oprócz zapewniania wysokiej jakości rozrywki jest poszerzanie wiedzy o świecie. Ich wystąpienia przybliżą widzom tematy związane z etnologią, geografią świata i naukami przyrodniczymi. Po każdej prelekcji będzie czas na dyskusje i zadawanie pytań. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, a ich realizatorem będzie Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty.

Pierwsze z nich już w czwartek, 3 marca o godz. 18:00 w Kinoteatrze Słonko.

Będzie to relacja z wyprawy do Kirgistanu ze szczególnym uwzględnieniem III World Nomad Games 2018 (Światowe Igrzyska Koczowników). Ania Grebieniow uczestniczyła w tej niezwykłej olimpiadzie reprezentując Polskę w tureckiej odmianie gry logiczno – matematycznej – Mangala, należącej do najstarszego typu gier na świecie. Podczas Igrzysk rozgrywano zawody w 37 różnych konkurencjach sportowych, w których brało udział około 3000 sportowców z całego świata. Tradycyjne sztuki walki odbywały się głównie w nowoczesnej hali sportowej. Jednak ten najbardziej spektakularne dyscypliny, takie jak łucznictwo konne, wyścigi chartów, polowanie z ptakami drapieżnymi (orły i sokoły), zapasy na koniach czy wzbudzająca największe emocje konkurencja Kok-Boru odbywały się w przestrzeni otwartej – na stepie. Wioskę olimpijską tworzyło w malowniczej Dolinie Kyrchyn blisko 1000 jurt przywiezionych przez przedstawicieli wszystkich regionów Kirgistanu. To tam można było być świadkiem zawodów w stawiania jurt na czas. A wszystko to ubarwione codziennymi występami artystów kraju gospodarzy oraz gości z różnych stron świata, prezentujących swoją kulturę i tradycję. Całość zorganizowana z wielkim rozmachem. Naszym gościem będzie Ania Grebieniow – przyrodniczka z wykształcenia i zamiłowania, na co dzień związana jest z projektami dotyczącymi ochrony przyrody.

Gdy tylko poczuje zew świata, odwiedza zakątki Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej, podróżując z nurtem, z wiatrem, bez pośpiechu. Uczestniczyła w dwóch etapach Afryki Nowaka (Sahara, Kalahari). Zainspirowana dokonaniami Polaków, którzy w latach 70. przebyli Pustynię Gobi pojazdami żaglowymi własnej konstrukcji, w 2008 roku zorganizowała wyprawę żaglowozową do Mongolii ich śladami. Wspomnienia zawarła w książce „Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi”. Wiedziona duszą nomady, ze stepów wróciła z jurtą, która stała się jej domem. Wychowana na książkach Centkiewiczów, historiach Amundsena i Scotta, stopniowo odkrywała w sobie ciągoty polarne a zimowe realia oswajała trawersując w dwuosobowym, kobiecym zespole zamarznięty Bajkał i rozsmakowując się w herbacie z topionego lodu. W latach 2015-2017 dwukrotnie wzięła udział w wyprawach polarnych do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego „Arctowski”, pracując jako obserwator przyrodniczy w bazie terenowej, na cyplu Lions Rump.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia:

ZAPRASZAMY !!!

Skip to content