Koncert majowy

W poniedziałek, 2 maja o godz. 16:00 wraz z burmistrzem gminy Śrem zapraszamy na wyjątkowy koncert pod tytułem „Polonezy polskie z Biblioteki Świętogórskiej i Biblioteki Narodowej” w wykonaniu jednej z czołowych polskich pianistek swojego pokolenia Julii Kociuban.

Julia Kociuban jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Piotr Paleczny i prof. Pavel Gililov. W 2019 roku uzyskała stopień doktora nauk muzycznych. Julia Kociuban równolegle z karierą solową wykłada w Akademii Muzycznej im. Bacewicza w Łodzi. Jest także założycielką i dyrektorką Międzynarodowej Letniej Akademii Muzycznej BISMA Bacewicz.

Jej debiutancki solowy album „Schumann, Chopin, Bacewicz” został uznany przez krytyków za jeden z najciekawszych polskich debiutów fortepianowych ostatnich lat, a ostatnia płyta z Koncertami fortepianowymi Bacewicz i Tansmana została nominowana do nagrody Polskiego Przemysłu Muzycznego „Fryderyk”.

Ta młoda artystka zapraszana była do występów w renomowanych europejskich salach koncertowych, w tym w Herkulessall w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu i Berlinie oraz Laeiszhalle w Hamburgu. Występowała także w Ameryce i Azji oraz na najbardziej znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych na świecie, w tym La Rouge d’Antheron, La Folle Journee, Kissinger Sommer, The Young Euro Classic Piano Festival, The Ludwig van Beethoven Easter Festival.Julia Kociuban regularnie koncertuje z recitalami solowymi i kameralnymi. Występowała z renomowanymi orkiestrami (m. in. Wiener Symphoniker, ORF Vienna Radio Symphony Orchestra, NDR Sinfonieorchester Hamburg). Współpracowała z tak wielkimi dyrygentami, jak m. in. Howard Griffiths, Hans Graf, Nemme Järvi, Kristjan Järvi, Lahav Shani, Heribert Beissel, Aziz Shokhakimov, Ken-David Masur, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Marek Pijarowski. Nagrywała dla wielu europejskich stacji radiowych i telewizyjnych oraz dla międzynarodowych wytwórni, takich jak Sony Classical, Gramola i polski DUX.

Podczas koncertu usłyszymy muzykę:

  • Jana Chrzciciela Kiszwaltera (ur. 1787 w Psarskiem, zm. 1844 w Poznaniu) – polski kompozytor i pedagog. Urodził się w rodzinie młynarskiej. W 1818 osiedlił się w Poznaniu, gdzie prowadził działalność kompozytorską i nauczał muzyki (gry na fortepianie, skrzypcach i gitarze). Tworzył głównie utwory na fortepian, w szczególności tańce – mazurki, walce i polonezy. Był również autorem utworów patriotycznych i współinicjatorem założenia Towarzystwa ku podniesieniu muzyki kościelnej.
  • Alfonsa Szczerbińskiego (ur. 2 kwietnia 1858 w Gostyniu, zm. 25 marca 1895 w Śremie) – polski kompozytor muzyki klasycznej. Wczesną młodość spędził w Śremie. Swoje pierwsze kompozycje tworzył już wieku siedmiu lat, z tego okresu pochodzi jedna z jego dziecięcych kompozycji pod tytułem „Fantazja”. Będąc gimnazjalistą brał czynny udział w życiu muzycznym. W 1880 zdał egzamin do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Komisja egzaminacyjna dostrzegła w nim talent przyznając mu podwójne stypendium. W 1883 uzyskał absolutorium. Po powrocie do kraju został nauczycielem muzyki u hrabiego Platera w Niekłaniu. Wówczas powstało wiele jego kompozycji: sonaty, dzieła kameralne oraz pieśni na głos i fortepian.
  • Na fortepianie wybrzmi także Józef Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin, Kleofas Ogiński, Juliusz Zarębski.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia:

Koncert promujący płytę „Polonezy Polskie” odbędzie się w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego.

Skip to content