AKCJA LATO – LIPIEC 2022

Poniżej szczegółowy harmonogram zajęć, jakie będą odbywały się w Śremskim Ośrodku Kultury w miesiącu lipcu.

27 CZERWCA – 1 LIPCA

WARSZTATY RECYKLINGOWE – GODZ. 12:00-14:00

Dzieci w wieku 8+

Odpłatność: 80 zł /tydzień

Tematyka:

 • Wianek – kolorowy, wielobarwny, od podstaw zrobiony z recyklingu; z gazet, wstążek, szmatek i koronek, który może ozdobić okno lub zawisnąć na drzwiach wejściowych.
 • Recyklingowa osłonka na doniczkę – na zajęciach każdy z uczestników będzie miał możliwość stworzenia własnej, kolorowej osłonki odpowiednio ozdabiając karton po mleku czy śmietanie. Będziemy zdzierać, oklejać, malować, a na końcu otrzymamy pojemnik, który będzie oryginalną ozdobą, do różnych zastosowań, np. jako pojemnik na długopisy czy wspomniana wyżej osłonka.
 • Biżuteria z resztek filcu – z resztek kolorowych filców, które pozostały po różnych warsztatach i zajęciach w szkole możemy wyczarować niebanalną biżuterię, która ozdobi naszą garderobę. Na zajęciach wykonamy wielobarwną broszkę lub breloczek do kluczy. Nauczymy się też podstawowego ściegu krawieckiego jakim jest fastryga.
 • Baw się słowami – spektakle, warsztaty, koncerty, wydarzenia. Przez cały rok publikujemy o nich informacje na naszych plakatach. A może nadać plakatom drugie życie, wyrazić swoje myśli wykorzystując słowa, które wcześniej służyły do czegoś innego? Na zajęciach będziemy ciąć, kleić i wyrażać siebie. Poznamy technikę artystyczną jaką jest kolaż.

Prowadząca: Dorota Witczak – absolwentka Akademii Łucznica w temacie Ceramika. Animatorka kultury. Pasjonatka prawie wszystkich technik rękodzielniczych. Ostatnio dużo pomysłów poświęca projektom recyklingowym. Zawodowo realizuje się pracując w Śremskim Ośrodku Kultury. W czasie wolnym zajmuje się działalnością społeczną koordynując działania swojego stowarzyszenia, nakierowanego na pomoc osobom narażonym na wykluczenie społeczne.

4-8 LIPCA

PRZETAŃCZMY LATO – ZAJĘCIA RUCHOWO – TANECZNE

 • 10:00-10:45 (grupa I – dzieci w wieku 3-4 lata)
 • 11:15-12:00 (grupa II- dzieci w wieku 5-6 lat )
 • 17:30- 18:30 (grupa III – dzieci wieku 7-13 lat

Odpłatność: 80 zł/ tydzień

Tematyka: Zajęcia ruchowo-taneczne, umuzykalniające dla dzieci na bazie obserwacji przyrody (roślin i zwierząt). Elementy taneczne wykorzystane w spotkaniach to improwizacja ruchowo-muzyczna i podstawy baletu.

Prowadzący: Paulina Sałek – tancerka, nauczyciel tańca a przede wszystkim pasjonatka sztuki tanecznej. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w szkole baletowej mając 9 lat, którą ukończyła z wyróżnieniem. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w dziedzinach tańca klasycznego i współczesnego. Tańczyła na scenach m.in.: Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Teatru Nowego Słupsku,
Teatru Wielkiego w Łodzi, teatrów muzycznych w Łodzi i Gdyni współpracując z wieloma wybitnymi choreografami i reżyserami. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieliła się ze studentami jednej z uczelni artystycznych kształcącej profesjonalnych tancerzy i choreografów. Z zainteresowaniem śledzi współczesne nurty tańca, teatru i muzyki. Jest przekonana, że taniec to język, którego każdy może się nauczyć.

4-8 LIPCA

WARSZTATY CERAMICZNE – GODZ. 10:00-12:00

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 100 zł /tydzień

Tematyka: Warsztaty ceramiczne w trakcie wakacji to sposób na spędzenie czasu przy dobrej zabawie. Nauczymy się podstaw pracy z gliną, będziemy lepić i malować. Jeżeli pogoda pozwoli, to zbudujemy też wspólnie piec jamowy, w którym w niecodzienny sposób wypalimy część z wylepionych przedmiotów. Jest to jedyna okazja na poznanie tajników ceramiki dla dzieci ponieważ te warsztaty nie są obecnie dostępne w naszej całorocznej ofercie.

Prowadząca: Dorota Witczak – absolwentka Akademii Łucznica w temacie Ceramika. Animatorka kultury. Pasjonatka prawie wszystkich technik rękodzielniczych. Ostatnio dużo pomysłów poświęca projektom recyklingowym. Zawodowo realizuje się pracując w Śremskim Ośrodku Kultury. W czasie wolnym zajmuje się działalnością społeczną koordynując działania swojego stowarzyszenia, nakierowanego na pomoc osobom narażonym na wykluczenie społeczne.

4-8 LIPCA

ZAGRAJ NA UKULELE

 • godz. 12:15 – 13:15 – dzieci w wieku 7-10 lat
 • godz. 13:30 – 14:30 – dzieci w wieku 11-15 lat
 • godz. 14:45 – 15:45 – młodzież 16+

Odpłatność : 100 zł/ tydzień

Prowadzący: Klaudia Popielska – muzykolog i menedżer kultury. Doktorantka na Wydziale Nauk o Sztuce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku muzykologia. Nauczyciel muzyki, instruktorka śpiewu w Zaniemyskim Ośrodku Kultury. Grająca na ukulele wokalistka zespołu K & Gentlemen. Kompozytorka i autorka tekstów. Absolwentka Społecznego Ogniska Muzycznego w Zaniemyślu w klasie fortepianu. Laureatka wielu konkursów wokalnych.

Tematyka:

Uczestnicy zajęć:

 • zostaną zaznajomieni z budową i działaniem instrumentu (nauka poprawnego trzymania ukulele, strojenie i przygotowanie instrumentu do gry)
 • nauczą się podstawowych chwytów na ukulele (każdy uczestnik otrzyma materiały dydaktyczne, w tym tablice akordów)
 • poznają podstawowe schematy bicia
 • poznają podstawy gry z tabulatury
 • będą w stanie zagrać kilka prostych piosenek po zakończeniu kursu
 • otrzymają wskazówki i linki do przydatnych i wartościowych stron dot. gry na ukulele. W ten sposób uczestnicy po zakończonym kursie, będą mogli kontynuować naukę samodzielnie, korzystając ze sprawdzonych źródeł

Uczestnicy muszą posiadać ukulele, kapodaster i kostkę do gry.

11 – 15 LIPCA

SURVIVAL KIDS – GODZ. 10:00-11:30

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 125 zł/ tydzień

Tematyka:

 • ogniska gdzie, z czego, jak?
 • kuchnia polowa,
 • pierwsza pomoc podstawy – zranienia, ukąszenia, oparzenia,
 • zrób to sam (peleryna z worka na śmieci, termos z butelki, lampka bez prądu,
 • ciekawostki: jak przechowywać jedzenie na świeżym powietrzu, jak je schłodzić, żeby się nie zepsuło itp.

Prowadząca: Daria Wyrzykowska-Ropińska – od wielu lat instruktor ZHP oraz drużynowa w drużynie starszo harcerskiej. Robi to bo lubi: biwakowanie, mundur (taka namiastka wojskowości -niespełnione marzenie) i poznawanie nowych ludzi. Cieszy ją praca z dziećmi, a uczenie ich przydatnych rzeczy daje jej satysfakcję, liczy że dzięki temu będą zaradnymi w przyszłości.

EDUTROPICIELE – GODZ. 10:00-11:30

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 100 zł/ tydzień

Tematyka: Pięciodniowy cykl zajęć edukacyjnych, gdzie każdy dzień będzie dotyczył rozpoznania i działań warsztatowych w poszczególnych obszarach piramidy potrzeb Abrahama Maslowa. Stawiamy na zajęcia wykorzystujące metody i techniki aktywizujące dzieci.

Prowadzące:

 • Alina Glinkowska-Falbierska – oaza spokoju, ocean wiedzy i siła naturalnej empatii. Praca z dziećmi inspiruje ją do działania oraz utwierdza w przekonaniu, że od najmłodszych możemy nauczyć się najwięcej. Jako edukator wyzwala w dzieciach potrzebę poznania i ciekawości. Prywatnie urodzona pod szczęśliwą gwiazdą żona i mama, miłośniczka pływania. Na co dzień ekspert do spraw spojrzenia na świat z dystansem.
 • Wiesława Łabutka – kobieta z pasją do działania i niespożytymi zasobami energii. W swojej pracy opartej na wiedzy i inspiracji stawia na metody pomocne w wychowaniu kreatywnych, przedsiębiorczych oraz myślących dzieci. Chętnie służy pomocą rodzicom w odkrywaniu potencjału ich pociech. Prywatnie szczęśliwa żona i mama, która nie wyobraża sobie dnia bez witamin czerpanych z aktywności fizycznej, syropu z agawy i talerza pełnego soczystej zieleniny.

11 – 15 LIPCA

ZOSTAŃ INFLUENCEREM – JAK STWORZYĆ SWOJĄ AUTORSKĄ CZOŁÓWKĘ KANAŁU NA YOU TUBE

GODZ. 13:30-15:30

Dzieci w wieku 8+

Odpłatność: 180 zł/ tydzień

Tematyka: Podczas pięciodniowych zajęć każdy uczestnik pozna podstawy techniczne nagrywania i tworzenia materiałów wideo. Uczestnicy wspólnie zorganizują studio nagrań, nauczą się jak poprawnie używać światła i w jaki sposób uzyskać dobrej jakości dźwięk. Każdy uczestnik będzie miał szansę nagrać swój własny, krótki materiał w postaci animowanego intro przygotowanego techniką poklatkową. Uczestnicy będą pracować z kamerami wideo i GREEN SCREEN.

Prosimy, aby każde dziecko posiadało ze sobą na zajęciach telefon komórkowy.

Prowadzący: Łukasz Nieradko – absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo koordynator i prelegent Programu KinoSzkoła.
Edukator medialny. Autor cyklu warsztatów medialnych dla dzieci i młodzieży dotyczących wykorzystania nowych technologii w edukacji. Współautor cyklu Kinoprzedszkole, w którym przedszkolaki odkrywają świat. Prowadzący webinaria dla nauczycieli, podczas których analizuje fenomen gier komputerowych („Dlaczego gry komputerowe uzależniają naszych uczniów”) i problem nadużywania technologii cyfrowych („Jak zarazić swoich uczniów cyfrowym minimalizmem”). Interesuje się nowymi technologiami i ich wpływem na społeczeństwo.
Miłośnik literatury i filmów z gatunku fantastyki naukowej. Prywatnie mąż i ojciec trzech córek: Marianny, Antoniny i Michaliny. Pasjonat dobrego jedzenia. Prowadzi profil “Tata od kuchni” w serwisach społecznościowych Instagram i Facebook. Kolekcjoner: zbiera komiksy polskie i zabawki z okresu PRL-u. W wolnych chwilach eksploruje dziwne i niedostępne miejsca.

11 – 15 LIPCA

WARSZTATY KULINARNE – GODZ. 12:00-13:30

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 200 zł /tydzień

Tematyka: W tegorocznym kulinarnym menu nie zabraknie dań wytrawnych jak i słodkości. Młodzi kucharze poznają smaki azjatyckie przygotowując sushi, będą również chrupiące nuggetsy, kolorowe naleśniki a także ciastka, ciasteczka, batoniki.

Prowadząca: Beata Bukowiecka – Inżynier Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Absolwentka podyplomowego Studium Dietetyki i Poradnictwa Żywieniowego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Edukator Żywieniowy programu Zdrowo Jemy Zdrowo Rośniemy. Od 6 lat prowadzi warsztaty edukacyjno – kulinarne dla dzieci z wielkopolskich szkół, przedszkoli i ośrodków kultury. Szkoleniowiec, pasjonatka żywienia i
dietetyki. Współautorka książki o żywieniu dzieci- „Dylematy mamy i taty w kuchni” oraz bloga –www.dylematymamyitaty.pl. Prywatnie mama Zosi, Hani i Stasia.

11 – 15 LIPCA

WARSZTATY KREATYWNE – GODZ. 14:30-15:30

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 200 zł /tydzień

Tematyka: Zajęcia kreatywno-artystyczne to warsztaty rozwijające wyobraźnię, twórcze myślenie i poczucie estetyki. Uczestnicy tworzyć będą swoje prywatne zabawki i skarby według własnej inwencji twórczej, ćwicząc jednocześnie cierpliwość i zręczność. Stworzymy: żelowe gniotki, gipsowe obrazy, breloczki , szkatułki na skarby zdobione metodą decupage, nie zabraknie też malowania na szkle.

Prowadząca: Beata Bukowiecka – założycielka firmy Warsztaty Huberta i Beaty, od 6 lat prowadząca zajęcia kreatywno – artystyczne w wielkopolskich szkołach, przedszkolach i ośrodkach kultury.

18 – 22 LIPCA

WARSZTATY GRAFFITI

 • GODZ. 9:00-11:00 (grupa I);
 • GODZ. 11:15-13:15 (grupa II)

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 200 zł /tydzień

Tematyka:

 • poznawanie elementów technik projektowania i wypełniania prac
 • nauka kontrolowania sprayów
 • ćwiczenia i kreatywne działania graficiarskie
 • wykonanie pracy wielkoformatowej na dworze

Prowadzący: Jakub Kamiński – pierwszą jego zajawką był taniec, którym zajmuje się do dzisiaj jako tancerz i nauczyciel. To wprowadziło go w świat kultury hip hop, gdzie graffiti jest nieodłącznym elementem. Pierwszy raz spróbował pisać literki ok. 2013r., a trzy lata później trafił pod skrzydła starszego doświadczonego kolegi, który przekazał mu podstawy, techniki i historię writingu. Do dziś się przyjaźnią i razem malują. Jakub miał okazję prowadzić warsztaty dla dzieci i młodzieży między innymi na wydarzeniach, obozach, czy w szkołach tańca. Był też zapraszany na Juwenalia. Podczas prowadzenia zajęć zależy mu przede wszystkim na tym, żeby dzieciaki sięgały i próbowały najróżniejszych sposobów na wyrażenie swojej twórczości i kreatywności, cały czas świetnie się bawiąc.

18 – 22 LIPCA

WARSZTATY HIP-HOP

 • GODZ. 13:30-15:00 (grupa I);
 • GODZ. 15:15-16:45 (grupa II)

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 120 zł/tydzień

Tematyka:

 • rozwijanie kreatywności i motoryki ciała poprzez zabawę
 • elementy wiedzowe, historyczne i muzyczne odnośnie kultury hip-hop
 • ćwiczenia improwizacyjne
 • nauka konkretnych figur tanecznych

Prowadzący: Jakub Kamiński – doświadczony tancerz i instruktor w 5element Bydgoszcz od 2020, Dance Arts & Crafts od 2020, UKS Brawo Opalenica od 2021.

Na swoim koncie ma wiele nagród i sukcesów, między innymi:

1 miejsce HIP HOP Tancbuda challange 2020 w Zielonej Górze;

2 miejsce HIP HOP Tancbuda challange 2021 w Zielonej Górze;

3 miejsce HIP HOP Wirujaca Strefa 2021 w Łomży ;

2 miejsce HIP HOP Rytm Ulicy 2021 w Pile

1 miejsce HIP HOP Street Noise 2021 w Białystoku

18 – 22 LIPCA

RYSOWANKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW GODZ. 15:30-16:15

Dzieci w wieku 4+

Odpłatność: 80 zł /tydzień

Tematyka: Podczas zajęć dzieci będą miały okazję poznać tajniki rysowania prostych obrazków. Wspólnie będziemy obchodzić Dzień Psa oraz Dzień Emocji. Spróbujemy narysować swoją własną bajkę. Wyruszymy na wyprawę w świat, a także polecimy rakietą w kosmos.

Prowadząca: Karolina Szewczyk – z wykształcenia socjolog, pracuje jako doradca zawodowy. Jest pasjonatką myślenia wizualnego i sketchnotingu. Interesuje się również wykorzystaniem myślenia wizualnego w edukacji.

18 – 22 LIPCA

KREATYWNIAKI – KREATYWNE ZAJĘCIA DLA DZIECI – GODZ. 16:30-17:15

Dzieci w wieku 6+

Odpłatność: 100 zł/tydzień

Tematyka: Podczas wakacyjnych zajęć kreatywnych wykonamy ozdoby na długopisy i ołówki, które umilą nam czas po powrocie do szkoły. Będziemy wspólnie się bawić tworząc wakacyjne tęcze i kolorowe lody. Z wakacyjnej wyprawy przywieziemy ciekawe wspomnienia i pamiątki.

Prowadząca: Karolina Szewczyk – z wykształcenia socjolog, pracuje jako doradca zawodowy. Jest pasjonatką myślenia wizualnego i sketchnotingu. Interesuje się również wykorzystaniem myślenia wizualnego w edukacji.

25 – 29 LIPCA

WAKACYJNA TEATROLANDIAGODZ. 8:00-15:00

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 400 zł za tydzień (cena obejmuje przekąskę w postaci owocu, dzieci przynoszą prowiant we własnym zakresie).

Tematyka: Projekt wakacyjnych warsztatów dla dzieci łączy teatr z elementami mindfulness. Podczas tygodniowego cyklu uczestnicy w kreatywny sposób będą poznawać różne elementy teatru: od emisji głosu przez ruch sceniczny, charakteryzację, przygotowanie scenografii, wyrażanie emocji, czucie przestrzeni. Celem warsztatów jest wystawienie krótkiego przedstawienia na koniec warsztatów, ale przede wszystkim: otwarcie kreatywności, uwolnienie emocji, twórcza zabawa, nauka umiejętności teatralnych, kontakt z osobami, które na co dzień zajmują się teatrem. Warsztaty prowadzone będą we współpracy z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Prowadzący: Magdalena Jaszczak („Malenita”) – właścicielka „Krajkolandii” miejsca gdzie odbywają się warsztaty dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Organizatorka kolonii, obozów i biwaków dla dzieci, ale również wyjazdów rekreacyjnych i rozwojowych dla dorosłych. W swojej pracy łączy zajęcia kreatywno-artystyczne z aktywnością fizyczną i teorią mindfullness. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego oraz Akademii Medycznej. Podróżniczka, twórcza dusza z żywiołu ognia, będąca blisko ze środowiskiem artystycznym.

Karta uczestnika do pobrania pod linkiem:

Jeśli Państwa dziecko jest już uczestnikiem zajęć stałych w sezonie 2021/2022 i nie zmieniły się Państwa dane, należy wypełnić poniższą skróconą wersję karty uczestnictwa:

Opłatę za zajęcia należy uiścić najpóźniej tydzień przed planowanym rozpoczęciem, przelewem na nr konta 53 9084 0003 0000 1552 2000 0001, po wcześniejszym otrzymaniu telefonu z Biura Obsługi Klienta z informacją potwierdzającą utworzenie grupy.

Prosimy o zapoznanie się z poniższym regulaminem AKCJI LATO 2022 r.

Skip to content