AKCJA LATO – SIERPIEŃ 2022

Poniżej szczegółowy harmonogram zajęć, jakie będą odbywały się w Śremskim Ośrodku Kultury w miesiącu sierpniu.

4, 11, 18, 25 SIERPNIA

CZYTAJKO ZABAWIANKI, CZYLI ZABAWY Z KSIĄŻKĄ DLA MALUCHÓW

 • grupa I – 9:30-10:15
 • grupa II – 11:15-12:00

Dzieci w wieku 2-4 lata z rodzicami

Odpłatność: 80 zł / miesiąc

Tematyka:

Podczas cotygodniowych wakacyjnych spotkań przeznaczonych dla maluchów z rodzicami, bawić się będziemy książką. To właśnie książka, a dokładniej jej tematyka, wyznaczy nam kierunek zabawy i wszelkich podejmowanych działań. To dzięki Kici Koci wybierzemy się na plażę, oswoimy strach przed pająkami, zobaczymy, co w swoim wózku woził tytułowy Maks z kartonowej książeczki oraz… a to już niespodzianka 🙂

Prowadząca:

Martyna Frąckowiak-Leśniczak – pedagog, animator, pasjonatka pracy z małym dzieckiem, poszukująca perełek książkowych dla dzieci, od ponad 10 lat prowadząca zajęcia Akademii Mamy, Taty i Malucha według autorskiego programu, prywatnie mama przedszkolaka i pierwszoklasistki.

2, 9, 16, 23, 30 SIERPNIA

RADIOWE WTORKI

Wszystkie wtorki sierpnia w godz. 16:00 – 17:30

Zajęcia dla dzieci od 9 roku życia

Cena 50 zł za 5 spotkań

Prowadzący: Robert Gołębiowski – wieloletnie entuzjasta krótkofalarstwa.

1 – 5 SIERPNIA

ŚPIEWAM ŚWIADOMIE – WARSZTATY WOKALNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

GODZ. 10:00-13:00

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 200 zł/ tydzień

Tematyka:

 • moje ciało – mój instrument
 • wyrażanie siebie w piosence
 • praca indywidualna nad piosenką
 • praca grupowa nad piosenką
 • ćwiczenia emisji głosu, rozluźniające ciało, ćwiczenia oddechowe
 • praca nad ruchem scenicznym
 • ćwiczenia melodyczne, rytmiczne,
 • mini koncert uczestników warsztatów

Prowadzące:

 • Aleksandra Wrotyńska – Ukończyła Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Poznaniu uzyskując tytuł aktora scen muzycznych. Przyszła Pani magister pedagogiki spec. socjoterapia i promocja zdrowia. Ukończyła również studia inżynierskie z technologii żywności i żywienia człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Od 8 lat uczy śpiewu dzieci, młodzież i dorosłych. Czynnie działa na scenach lokalnych i krajowych – aktorka i wokalistka Teatru Pana O, była także tancerką iwokalistką ZPiT „Łany”, aktorką w spektaklu „Tramwaj Polski” z piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz w spektaklu „Lot nad Kukułczym Gniazdem”, wokalistką zespołu Krambabula i wokalistką Zaduszek Muzycznych w Śremie. Obecnie jest nauczycielką śpiewu w Instytucie Via Artis , wokalistką w folkowym zespole „Igry Quartet”, a także wokalistką poznańskiego projektu muzycznego Gsus Collective.
 • Katarzyna Starosta – wokalistka, aktorka scen muzycznych, trener wokalny. Absolwentka Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu o profilu wokalno- aktorskim, a obecnie studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Na co dzień aktywnie działa na scenach lokalnych i krajowych, w 2019 roku występowała w wokalnym tercecie kabaretowym współpracującym z poznańskim kabaretem Afera, wykonuje recitale z piosenką poetycką i aktorską, jest też wokalistką folkowej formacji Igry Quartet, zespołu Gsus Collective oraz chóru Gospel Joy. To właśnie muzyka wywodząca się z kultury afro-amerykańskiej jest najbliższa jej sercu. Oprócz gatunków takich jak blues, jazz czy soul jej wielką inspiracją jest muzyka etniczna i folkowa. Od kilku lat związana jest z Międzynarodowym Festiwalem Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje” w Łodzi. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. W 2020 roku została laureatką Konkursu wokalnego Radia RMF MF „Twoje 5 minut w RMF FM” i wzięła udział w nagraniach Live session na radiowej antenie. Zdobyła również nagrodę Grand Prix na Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej „FORMA” w Barcinie. W minionym roku wystąpiła na scenie wrocławskiego klubu „Impart” z programem utworów poetyckich i autorskich. Obecnie rozwija swoje umiejętności przez udział w warsztatach i szkoleniach wokalnych, a także pracuje nad autorskim repertuarem, z którego debiutancki singiel ukazał się w listopadzie 2021 roku. Od kilku lat zdobywa doświadczenie pracując jako trenerka wokalna w Studio Piosenki i Ognisku Muzycznym w Buku, Instytucie Via Artis, SzkoleMuzycznej T. Burton oraz w Wydra Music Studio w Poznaniu.

1 – 5 SIERPNIA

MAKRAMA DLA MŁODZIEŻY

GODZ. 10:00-12:00

Młodzież w wieku 11+

Odpłatność: 200 zł / tydzień

Tematyka:

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii.

W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele. Technika ponownie zyskała popularność w latach 70 XX. wieku Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych.

Podczas tygodniowych warsztatów młodzież wykona sowę na gałęzi oraz ozdobę na słoik.

Prowadząca:

Halina Kałużna-Szmyt – nauczyciel plastyki z 35 letnim doświadczeniem, instruktor z uprawnieniami do prowadzenia zajęć z makramy i zajęć plastycznych, prywatnie i zawodowo pasjonatka sztuki użytkowej.

1 – 5 SIERPNIA

MAKRAMA DLA POCZĄTKUJĄCYCH – DOROŚLI

GODZ. 17:00-19:00

Prowadząca: Halina Kałużna-Szmyt

Odpłatność: 200zł/ tydzień

Tematyka:

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii.

W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele. Technika ponownie zyskała popularność w latach 70 XX. wieku Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych.

Podczas tygodniowych dorośli będą mieli okazję samodzielnie wykonać zestaw poduszek oraz ozdobę na słoik.

Prowadząca:

Halina Kałużna-Szmyt – nauczyciel plastyki z 35 letnim doświadczeniem, instruktor z uprawnieniami do prowadzenia zajęć z makramy i zajęć plastycznych, prywatnie i zawodowo pasjonatka sztuki użytkowej.

8 – 12 SIERPNIA oraz 22 – 26 SIERPNIA

WAKACYJNY KURS RYSUNKU

 • grupa I – w dniach 8-12.08 w godz. 16.30-18.30 (dzieci w wieku 7- 10 lat)
 • grupa II – w dniach 22-26.08 w godz. 16.30-18.30 (dzieci w wieku 11-16 lat)

Twoje dziecko lubi rysować i chce rozwijać swoje rysunkowe umiejętności, a Ty chcesz rozwijać jego talent? Wakacje to świetny moment, aby to zrobić.
Zapraszamy na 5 dni z nauką rysunku klasycznego.
Podczas zajęć będziemy poznawać podstawy warsztatu profesjonalnego rysownika.

Koszt – 280 zł/tydzień

Tematyka:
opis dla starszej grupy (11-16 lat):
– zagadnienia potrzebne do wykonania profesjonalnego rysunku realistycznego jak kompozycja, proporcje, kierunki, perspektywa, konstrukcja, światłocień, faktura, różnicowanie kreski.
– sposoby na rozpoczynanie rysunku, aby efekt końcowy był jak najlepszy
– najczęstsze błędy rysunkowe i sposoby na ich unikanie
– jak sprawić, aby Twoje dzieło miało swój niepowtarzalny charakter
– jakie narzędzia rysunkowe dobierać do pracy
– rysunek ołówkiem oraz węglem,
– rysowanie z natury

opis dla grupy młodszej (7-10 lat):
Twoje dziecko:
– pozna różne techniki rysunkowe
– codziennie odkrywać będzie inne zagadnienie plastyczne
– pobudzi swoją kreatywność i pomysłowość
– rozwinie swoje umiejętności manualne
– spędzi wartościowo czas w przyjaznej przestrzeni pod okiem doświadczonego instruktora

Prowadzący:

Katarzyna Owsianna – animatorka edukacji przez sztukę. Absolwentka ASP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) z dyplomem z zakresu Malarstwa Sztalugowego, Krytyki i Promocji Sztuki oraz Pedagogiki.

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy warsztatowej z grupami o różnym charakterze oraz wieku (od najmłodszych dzieci po osoby starsze). Pomaga rozwijać skrzydła swoim kursantom ucząc ich klasycznego rysunku oraz malarstwa, a także pracując metodami pozwalającymi na głębsze odkrywanie siebie, znoszenie swoich wewnętrznych ograniczeń i rozwijanie swojego najwyższego potencjału.

8 – 12 SIERPNIA

WAKACYJNA TEATROLANDIA

GODZ. 8:00-15:00

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 400 zł/ tydzień

Organizator zapewnia przekąskę w postaci owoców. Uczestnicy przynoszą ze sobą swój prowiant.

Tematyka:

Projekt wakacyjnych warsztatów dla dzieci łączy teatr z elementami mindfulness. Podczas tygodniowego cyklu uczestnicy w kreatywny sposób będą poznawać różne elementy teatru: od emisji głosu przez ruch sceniczny, charakteryzację, przygotowanie scenografii, wyrażanie emocji, czucie przestrzeni. Celem warsztatów jest wystawienie krótkiego przedstawienia na koniec warsztatów, ale przede wszystkim: otwarcie kreatywności, uwolnienie emocji, twórcza zabawa, nauka umiejętności teatralnych, kontakt z osobami, które na co dzień zajmują się teatrem. Warsztaty prowadzone będą we współpracy z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Prowadzący:

Magdalena Jaszczak („Malenita”) – właścicielka „Krajkolandii” miejsca gdzie odbywają się warsztaty dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Organizatorka kolonii, obozów i biwaków dla dzieci, ale również wyjazdów rekreacyjnych i rozwojowych dla dorosłych. W swojej pracy łączy zajęcia kreatywno-artystyczne z aktywnością fizyczną i teorią mindfullness. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego oraz Akademii Medycznej. Podróżniczka, twórcza dusza z żywiołu ognia, będąca blisko ze środowiskiem artystycznym.

22 – 26 SIERPNIA

KREATYWNE ZABAWY Z KSIĄŻKĄ

GODZ. 13:00-14:00

Dzieci w wieku 6-8 lat;

Odpłatność: 80 zł/tydzień

Tematyka:

Zajęcia to kolejna porcja ciekawych zabaw, aktywności, a także propozycji plastycznych i muzycznych dla dzieci. Głośne czytanie książki, stanie się dla nas inspiracją do dalszych zabaw muzycznych, plastycznych i ruchowych. Dowiemy się, jakie rodziny tworzą zwierzęta, jak oswoić strach przed pająkami, jakie przygody przeżyły skarpetki oraz….a to już niespodzianka. Będzie twórczo, muzycznie i wesoło.

Prowadząca:

Martyna Frąckowiak-Leśniczak – pedagog, animator, pasjonatka pracy z małym dzieckiem, poszukująca perełek książkowych dla dzieci, od ponad 10 lat prowadząca zajęcia Akademii Mamy, Taty i Malucha według autorskiego programu, prywatnie mama przedszkolaka i pierwszoklasistki.

22 – 26 SIERPNIA

TANIEC ZMYSŁÓW – ZAJĘCIA ROZWOJOWE DLA DZIECI

GODZ. 11:00-13:00

Dzieci w wieku 5-7 lat;

Odpłatność: 150 zł/tydzień

Tematyka:

Pięć zmysłów (wzrok, słuch, dotyk, węch i smak) służy nam do odbioru informacji z naszego otoczenia. Zmysły pozwalają nam zrozumieć i funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości. Umiejętność rozróżniania zmysłów i świadomość, które z nich służą do różnych rodzajów interakcji, pomoże dzieciom w lepszym rozumieniu świata i własnego ciała. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z praktykami, które można bardzo łatwo wpleść do codziennego życia. Większość zajęć będzie prowadzona na łonie natury – w ogrodzie Ośrodka Kultury.

Prowadząca:

Katarzyna Lorek- pedagog, trener Akademii Nauki w Śremie.

22 – 26 SIERPNIA

WARSZTATY CERAMICZNE

GODZ. 10:00-12:00

Dzieci w wieku 7+

Odpłatność: 100 zł/ tydzień

Tematyka:

Warsztaty ceramiczne w trakcie wakacji to sposób na spędzenie czasu przy dobrej zabawie. Nauczymy się podstaw pracy z gliną, będziemy lepić i malować. Jeżeli pogoda pozwoli, to zbudujemy też wspólnie piec jamowy, w którym w niecodzienny sposób wypalimy część z wylepionych przedmiotów. Jest to jedyna okazja na poznanie tajników ceramiki dla dzieci ponieważ te warsztaty nie są obecnie dostępne w naszej całorocznej ofercie.

Prowadząca:

Dorota Witczak – absolwentka Akademii Łucznica w temacie Ceramika. Animatorka kultury. Pasjonatka prawie wszystkich technik rękodzielniczych. Ostatnio dużo pomysłów poświęca projektom recyklingowym. Zawodowo realizuje się pracując w Śremskim Ośrodku Kultury. W czasie wolnym zajmuje się działalnością społeczną koordynując działania swojego stowarzyszenia, nakierowanego na pomoc osobom narażonym na wykluczenie społeczne.

Skip to content