Góry w Śremie. II Wieczór z Filmem Górskim

7 listopada 2019
28 listopada 2019
18:00

Serdecznie zapraszamy na II przegląd filmów o tematyce górskiej, który odbędzie się w dniu 28 listopada o godz. 18:00 w Kinoteatrze Słonko. Będzie to nie lada gratka dla fanów zdobywania szczytów, których jak wiemy w Śremie mamy całkiem sporo. Kolejny Wieczór z Filmem Górskim został zorganizowany w ramach Lądek Film Tour i we współpracy z Festiwalem Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.

1. TIERRA DEL VIENTO

Jeszcze dalej na południe, niż większość ludzi kiedykolwiek odważy się zapuścić, leży Patagonia – ziemia nieskończonych odległości i bezgranicznej urody. Eksplorując tę mityczna krainę, fotograf i artysta Eliseo Miciu dowiaduje się przy okazji sporo o samym sobie.

reżyseria: Laura Belinky, prod. Wielka Brytania 2017, czas: 18 min.

2. PUMORI

Dokument z udziałem himalaisty Alexa Txikona, upamiętniający młodych wspinaczy z Kraju Basków, którzy zginęli w 2001 roku podczas wyprawy na szczyt Pumori w Himalajach. Film opowiada równolegle historię młodej nepalskiej dziewczyny o imieniu Suku Maya i o jej więzi z rodziną jednego z chłopców, którzy stracili życie w tamtym tragicznym wydarzeniu. Film został wyprodukowany przez Baleuko, we współpracy z Alexem Txikonem i dzięki finansowaniu grupy EITB.

reżyseria: Iban Gonzalez Pagaldal, prod. Hiszpania 2019, czas: 59 min.

3. STUMPED

Bohaterka filmu Maureen Beck urodziła się bez lewego przedramienia, ale nie chce być określana jako niepełnosprawny wspinacz. W filmie ujęła nas jej niekonwencjonalna postawa i czysta miłość do wspinania, które w bardzo szczery sposób zostały pokazane przez reżyserów – Cedara Wrighta i Taylora Keatinga.

reżyseria: Cedar Wright, prod. USA 2017, czas: 27 min.

4. PIOTR MALINOWSKI. 33 ZGŁOŚ SIĘ

Opowieść o pasji do gór, których Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, lecz także jako wybitny taternik, alpinista i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie, specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich, prekursor i propagator skialpinizmu. „33 zgłoś się” ukazuje także drugą stronę życia ratownika – kochającego ojca i męża, któremu trudno jest godzić życie prywatne z bezgranicznym oddaniem ratownictwu.
Piotr Malinowski był w latach 1987–1991 naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR. Przyczynił się do powrotu ratownictwa do tradycyjnych struktur TOPR. Dokument ukazuje bohatera nie tylko jako dynamicznego człowieka czynu, ale i człowieka „prywatnego”, myślącego i wrażliwego. Barwna postać, wyróżniająca się na tle szarych czasów PRL, erudyta władający kilkoma językami, osobowość silna i niebanalna, czego dowodził konsekwentnie swoim życiem.

reżyseria: Robert Żurakowski, prod. Polska 2017, czas: 56 min.

Koszt karnetu to 30 złotych. Zakupu można dokonać w kasie kina oraz przez serwis Bilety24.
Zapraszamy 🙂